Kuidas teha rahvarallikat?


Sõnal “tehtud” oli, kui ma ei eksi, siis omal ajal tähendus ühe erakonna valimiskampaanias. See sõna erutab rahvarallisportlasi hoopis muul moel kui saavutustega hooplemine. Põhimõtteliselt on siis rahvarallika saamiseks 3 teed: sõita oma tööl käimise perepilliga, soetada plank masin või juba seesmaa juba “tehtud” rahvarallikas. Seda esimest sai eelmisel talvel ise korra proovitud jäärajal. Oli 3 katset, millest sõitsin ära kaks, viimase üsna vastumeelselt.

Tehtud rakendust Lumia Selfie kasutades
Esimene ja viimane kord kus oma igapäevasõitudeks mõeldud autoga rajal sai käidud.

Ehk siis see idee, et rahvarallitamine peakski käima oma tavalise autoga, vabandage mind suured autospordi suunanäitajad aga ei ole OK. Iga inimene, kel oma pere ees vähegi vastutustunnet, peaks aru saama. Sellisel moel ei ole võimalik sportimist nautida. Või kui muidu ei saa siis võib ka tehniliselt täiesti konkreetseks minna ja küsida, et kas on OK oma uuele liisinguautole 8mm puuriga keresse tulekustuti kinnitamiseks augud puurida? Kas sellega mingit kere roostegarantiid vms ei kaota? Ainuüksi selle nõude pärast? Ühesõnaga jätaks selle esimese variandi kus ta enam välja ei tule.

Et segast juttu veel raskem lugeda oleks, siis võtan ette kolmanda variandi, ehk siis osta va “tehtud” omale ja mitte hakata rahvarallika ehitamisega pead vaevama. Ma ei laida otseselt maha seda ideed. Kindlasti on see lihtsam viis, kui vähegi stardiraha on. Minu jaoks on sel variandil kaks suurt puudust. Auto on üles ehitatud kellegi teise nägemuse ja suuna järgi, mis ei pruugi päris sinu omadega kattuda. Teine probs on see, et ei saagi päris lõpuni kindel olla, mis krt seal kõik tehtud on ja mis seisus see on. Kui kuulutustes ei suudeta auto põhiandmeidki esitada, on ilmselt ülearune loota, et keegi sulle modifitseeritud elektriskeemi kaasa annaks, et teaksid kuidas elektrit ise edasi arendada. Näiteks. Aga eks samas ongi ka palju põnevat avastamisrõõmu – vaja piduriklotse. Milliseid? Ventika sundlüliti ei tööta – aga kuidas see ühendatud on? jnejne.

puma
Igor Roosmaa on rahvaspordiks valinud selle Ford Puma, millel juba ilma pingutamata piisavalt kilovatte ning on hea baas auto “tegemiseks”

Ja pärast kõige mahategemist asuks valguse kätte ja vaataks kuidas omale üks mõnus pill siis ise kokku saada. Kõige tähtsam – fun peab olema. SMS laenu võtmine rahvarallitamiseks ei ole seda kindlasti. Ehk siis asju saab sammhaaval ja jõukohaselt ette võtta. Kõigepealt siis vaja va autot-toorikut ennast. Hakatuseks oleks vist kasulik silmas pidada, et vaja on autot, mis tehnoülevaataja valvsa kurja pilgu all ei põru. Ja loodetavasti kas juba on või kaovad ülevaatuspunktid, kus saab eksami tehtud mingil muul moel. Auto valikul ja leidmisel, nagu arvata võib muidugi on kõik põhimõtteliselt rahas. Aga enne veel peab muidugi selge olema, mis võistlustel ja masinaklassides sõita tahetakse: esiveod, tagaveod, neliveod, suured ja väiksed mootorid, mossed (on need alles tegelased) ja mitte-mossed. Igaühele oma, mina üritasin praktilise meelega veidi olla ja minna lahjemate esiveo teed, et oleks mingi praktiline külg seoses oma igapäevase autokasutusega. Muidugi järgmine oluline otsustaja on raha. Seeläbi ka see, et milliste (mitte mitmemiljoniste) kuludega see edaspidi “tehtav” on. Samas on siin nüansse palju. Enamus hakkavad kohe mõtlema kuidas ikka rohkem kilovatte mootorist välja imeda jms. Aga kui nüüd potentsiaalseid valikuid natuke analüüsida, siis võiks küsida: kas sigulli 50kw mootori lõputu tuunimine on ikka kasulikum kui võtta auto, millel samas masinaklassis on juba tehasesetis niigi 2 korda rohkem võimsust? sama raha eest? eks ole mõtlemise koht. Muidugi jah, nõuka pärandi jupid on odavad ja ikka leidub mehi, kes nendega midagi teha mõistavad kui abi vaja. Aga ehk on ka siin üks otsust mõjutav koht, kas on olemas nö perearst su rallikale, kes seda automudelt hästi tunneb? Tänapäeval on ka teema muidugi turvalisus. otseses mõttes. Kas sajaga vastu posti sõit või katusele käik on üle elatav? Pea meeles, see on ilma puurita auto, kus oled tavaliste turvavöödega. Mingis foorumis ütles keegi muuhulgas, et ilmselt on uute autode kered juba ehedana tugevamad, kui vanad koogid koos säästupuuriga. Pluss padjad ja värk. Selle peale mõeldes, kas hakkab kõhe, kui näed noorsportlasi, näiteks ka oma lapsi sajaga rallirajal mingi vana pehme plekkkastiga täiega kütmas? Ega siis nende ettevaatlikkus või õigemini selle puudumine on ka veidi teisel tasemel. Kindlasti on veel nüansse. Aga nüüd asja juurde.

See, kui palju üht tavalist autot ümber ehitada rahvarallikaks tohib, on üsna konkreetselt kirjas Eesti Autospordi Liidu üllitatud tehniliste tingimuste dokumentides. Vaataks selle üle hetkel kehtiva versiooni järgi ja ega ilmselt ei ole väga põhimõttelisi muutusi ka lähiaegadel oodata. Reeglid on konkreetsed ja karmid. Kõik mis pole selle dokumendi järgi lubatud, see on konkreetselt keelatud. Isegi kui tehnoülevaatus aktsepteeriks su uusi ägedaid ja turvalisi istmeid, siis siia, sorri asja pole. Peab originaal olema.

Mootor. Pane peale mis tahad aga see peab ikkagi klappima sinu tehn dokumentidega ja mootorivalik peab olema selline, mida antud mudeli puhul ka muidu kasutatud on. Sigullile kaheliitrine lääne turbomootor – ei lähe läbi. Mootori füüsikalisi näitaiajd võib tuunida – suuremad kolvid jms. Katalüsaator peab peal olema kui see passis kirjas on. Alates 2002 toodetud masinatel peab see kõigil peal olema. Sellega seoses saan mina aru, et mootri toitevärki tuunida ei saa – kiibistiku ümberprogemine on keelatud. Iga sportlase asi, kui palju ta reeglitele läbi sõrmede vaatab ja dopingut tarbib. Karbussi ja vaba väljalaske torustiku omanikel oleks justkui lihtsam.

WP_20150418_011
Esimesel võistlusel Haapsalu Rahvasprindil sai vanal autol napilt enne finishit selleks korraks küllalt. Jälgi filtrit!

Tuuni palju jaksad ja hoia vaid CO normi piires. Samas nagu eelpool öeldud, on vähemalt rahvaspordi pillide puhul see ajale tundub jalgu jäämas ja sissepritsed vaatamata isegi kataslüsaatorile teevad oma näitajatega ikkagi juba “ära”. Aeg on lihtsalt edasi läinud. Mootori sisselaset, ehk õhuvõttu tõlgendan mina kui: Koonusfiltrite install tundub suhteliselt mõttetu kui peab säilitama kõik õhuvõtu korpused ja selle osad. See tähendab et suurema õhu läbilaskmiseks peab tehasekorpuseid veidi ikkagi “laiendama” või lausa vahelt välja võtma. Praktikas kipub nii olmea, et tehnokontrollis sellele väga suurt tähelepanu ei pöörata. Miskipärast. Väljalaske osas peab säilitama algse kollektori kuni siis kattide puhul selle lõpuni. Seal edasi võib juba ägedaid ja suuri torusid panna. Piirang on vaid detsibellides. Samas jällegi, pole ma kuulnud et keegi sellega tehnokontrollis bännitud oleks.

Ülekande ja käigu osas on nõue et peab olema algne käigukast ja sünkrodega käiguvahetus tähendab vist seda, et nö otselülitust siin ei tohi kasutada? Lubatud on diffriplokkide kasutamine ülekannetes. Isegi sellel tasemel julgen oma vähese kogemuse pealt panna see oma masinaehituse esimeseks tuuninguks. Mis blokid, kus saab ja kes teeb on liiga pikk, et see siia jutu siise veel laiutama panna. Pealegi pole mul piisavalt teadmisi selle hingeelu kohta. Küll aga tean omast napist kogemusest seda, et käigukang peab toimima hästi. Osadel autodel kulunud mehhanismidega sobiva käigu otsimine ja meelitamine ei tundu kuigi sportlik.

Vedrustust ei tohi küll ümber ehitada, kuid lubatud on teiste parameetritega komponentide kasutamine. Jälle oluline koht tuuningus! Heast vedrustusest on rohkem kasu kui mõnest ettekujutatavast lisakilovatist mootoris. Jäigem amort ja vedru on igati OK ja lubatud. Paneks nüüd esimesena ehk mõne näite ka, rahvasportlastele on hinnaklassi mõttes ja “käib kah” amordina kasutusel palju Bilstein B6 amorte. Ju siis on põhjust.

WP_20150830_005
Rallikrossiäss Georg laenas prooviks Misso krossirajale sportrehve. pean tunnistama et erinevus on väga suur.

Reeglid velgede ja rehvide kohta on kõige pikemad. Põgusal vaatlusel ei leidnud velgede kohta sealt siiski midagi. Küll aga tasub tähelepanelik olla rehvide valikul. Peale sealse regulatsiooni tuleb arvestada, et see võib mõnes osas muutuda ning konkreetsete võistluste juhendid sätestavad tavaliselt need reeglid veel omakorda üle. Velgede poolest tundub et oleksin võinu eelistada 15″ velgi 14″, sest viimasele on rehvivalik veidi kahvatum. Samas hakkab mootori jõuetus paremini peale. Velgede puhul jälgida ka nende offsetti, ehk seda, kui palju nad külgedele välja ulatuvad. Vaheseibide kasutamine ei ole vist tehoülevaatusepädev ja ei kõla ausaltöelda ja kuigi usaldusväärselt. Eks siin ole oma osa ka selles, kuidas veljed välja näevad. Nagu sõber autospordi juurde tuues ütles, üks olulisemaid tegevusi on ka auto välistuuning.

Kere ja selle detailid peavad kõik olema algsed ja tootja poolt ette nähtud. uksepolstrid, istmed jne kõik peab olemas olema. Luukpärad tohivad võistluse ajaks mütsiriiuli tagant välja võtta. Paigaldada võib küll lisanuppe, kuid ohutult. Selles jaotises tullakse välja ka sellise pehme reegliga – auto peab olema esteetilise väljanägemisega. St selged avariitunnused jms pole vastuvõetav. Isegi kui ülevaatuselt läbi vingerdad. Muide, rahvaspordis on kättesaadavad ka võistlused kinnistel radadel, kus sisude osas nii karme nõudeid ei ole. Kõik ettenähtud seadmed peavad töötama. Ma tõlgendaks seda isegi nii, et kui autol on konditsioneer peal tehase poolt, siis ka see peaks justkui alles olema? Ma tean küll mida rallitajad sellest arvavad. Ühesõnaga jäta keret ja elektrit puudutavad tegevused küll kõige viimaseks, kui sul enam mitte midagi muud teha ei ole 🙂

Pidurisüsteemis selle juhendi järgi samuti midagi justkui ümber teha ei tohiks. Kui Samaral on taga ikka trummel ette nähtud, siis ei tohiks seal ketas justkui olla? Ainuke meelevaldne asi mis teha lubatud, võisltuse ajal ABS välja lülitada ja seda ka ainult juhul, kui selline väljalülitamise funktsonaalsus autole sisse ehitatud on.

Roolivärgi ainuke lubatud muudatus on rooliratas ise, mille võid sportrooliga asendada. See on ka vist ainuke muudatus, millest lubatakse võrreldatuna tehnoülevaatusenõuetega mööda minna, sest seal see väga lihtsalt läbi vist ei lähe? Uuematel autodel on roolirattad muidugi juba nii head, et sportrooli asendamise mõttekus on küsitav. Ja kui peaks olema airbägiga rooli, siis seda niiehknaa vahetada juba enam ei tohigi.

Veel huvitavaid nüansse. kui taga on kojamees ette nähtud, siis see peab seal ka olema ja töökorras. Ehki anname aru et võistluse ajal seda kasutada… Selle punkti võtaks kokku hoopis tsitaadiga: “Sõidukil ei tohi olla nähtaval teiste võistluste stardinumbreid ega sümboolikat, usulisi, poliitilisi, rassistlikke, ebaeetilisi ning keeleseadusega vastuolus olevaid loosungeid ja sümboolikat. “

Turvalisus peaks rahvaliigas olema number 1, sest lisaturvavahendid ei ole lubatud. Kärdla Rahvasprint (vedas, et ralli ei olnud) 2015.

Ohutus. Auto olgu võistluse ajal lahtistest esemetest tühi. Saate isegi aru. Üldse ongi selle rahvaspordi puhul ohutus asi nr 1. Püüa mõelda selles raamistikus ja on kõik palju lihtsam. Aku olgu väga konkreetselt kinnitatud ja plussklemm isoleeritud. Tulekustuti nagu eespool korra öeldud väga konkreetselt kinni, kuid kiiresti avatav.

Reeglid on muidugi palju ja täpsemad, pean õigeks et igaüks töötleb need ise läbi. Ainult siinsele jutule tugineda, usun siiral et keegi nii ei tee. Aga põhijuhised ja suunad peaks olemas olema ja aimu andma millega tegu ja mis ees ootab või siis vastupidi, ei oota. Pole kuigi eetlilne öelda aga nii see on, et ega kõikide nende punktide bürokraatlikku täitmist võistlustel üldiselt ei kontrollita, palju jääbki sõitja enda südametunnistusele ja aususele. Aga olevat õnneks ilmne trend, et rahvas võtab seda spordiala rohkem mõnuga, saab piirangutest aru.

Rajal näeme

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: