Mida üldse on vaja rahvarallitamiseks?

Mida üldse on vaja rahvarallitamiseks?

5784344_orig
Autosportlane Maria Roop Laitse Rallypark BMWCup võistlusel

Vaatamata sellele, et alustasin eelmise postitusega natuke vale koha pealt, pälvis see ikka üsna ebaproportsionaalselt suurt huvi. Aga parem hilja kui mitte kunagi. Mõtlesin kokku võtta ka selle, millele oleks võinud kõigepealt mõelda: mida kõike see harrastus  üldse võtab ja kas üldse midagi vastu annab. Sellega, et mis sellest üldse kasu saab, ei saa vastata inimesele, kellel mingi pime huvi ja kirg millegi vastu puudub. Sama lugu on vist näiteks misiganes spordiharrastusega. Või kui üritada mingit selgitatavat uba otsida, siis ehk rahulolu tunne, pinge maandamine, adrekas. Aga ehk loodetavasti õpitakse paremat autotalitsemist kui peaks keerulistesse olukordadesse sattuma. Rahvarallitamise eesmärke ja mõtteid on nii Eesti Autospordi Liit, sõitjad kui ka muidu jutumehed püüdnud erinevaid sõnastada: sõidumeisterlikkuse kasv, hüppelaud päris autosportlastele jms. Igaühele oma. Aga muid praktilisi mõõtmisi tehes tekitab see põhimõtteliselt ainult kahju (Raha, aeg, lisategevused ja muidugi ka keskkond). See on ilmselt ka põhjus, miks eemaolijad sellele natuke viltu vaatavad. On nii? Mille kõige sellega kaasnevaga ma ise selle ühe aastakse jooksul kokku puutusin?

Robin Altosaar astus sportklassi läbi rahvaliiga, nagu vist enamus noori
Robin Altosaar astus sportklassi läbi rahvaliiga, nagu vist enamus noori autosportlasi

Klaarin veel vahepeale ära, mis see rahvaliiga kihutamine on. Olen kujundanud oma arusaama EALi dokumentidest, võistlusjuhenditest ja kohapeal nähtust. Üks sellised mõttelisi jooni on seotud eelkõige näiteks autodega, millega sõidetakse. Rahvaliigas peaks siis kasutusel olemagi täiesti tavalised ülevaatuspillid, ilma turvapuuride ja muude imevidinate. Igasugu piiranguid ja nõudeid on samas vähem, et seda igaühele rahalises mõttes võimalikult kättesaadavana hoida.

Raha. Sellest kõigest sai eelmises loos juba ühte teist jutustatud. Heideti naljatamisi (oli ju nii, eksole?) ette konkreetsuse puudumist. Aga eks katsu siis konkreetne olla, kui selle harrastusega, nagu enamusega ongi võimalik ühest äärmusest teise minna. Alates oma autoga põllurallit tehes kuni uute veerriksidega suhteliselt kalli osalustasudega rahvarallidel kaasa löömiseni.

indexmontage
pilt http://www.performancecentre.co.uk/ lehelt

 

 

 

Põhikulu, ehk auto ja selle käigushoidmise otsustasin teha ise odava nõukogudeaja pärandiga lada, sigulli, samara, nullkaheksa kasuks. Edasi siis selle jõudumööda edasiaitamine ja ole mees ja jaksa võistlustel käia. Järgmisena hakkavad korda minema aja jooksul igasugu pisiasjad, aluspesuni välja. Põhimõtteliselt ega jalgratta harrastusega selles osas suurt vahet ei olegi. Taguda tuleb tehnikasse, varustusse, oskustesse, trenni, võistlustesse jne.

Sellist luksuslikku autode transporti rahvaliigas väga ei harrastata
Sellist luksuslikku autode transporti rahvaliigas väga ei harrastata

Aeg. Ka oli juttu juba sellest, kuidas näiteks rahvasprintide puhul panustatakse aega ja raha päris korralikult selleks et see üks võistlus, mis annab laias laastus vaid 3×3 minutit reaalset tegevust, panustatakse. Võtame mingi näite. Seesama BMWCup Laitses (Mis muide oli väga hästi korraldatud, tsill üritus ja ütlen liialduseta, et eesti mõistes eliitrajal). Suutmata praegu juhendeid tagantjärele leida, üritan mälus taastada. Ütleme et võistlustegevus, tehn kontroll, koosolekud, rajaga tutvus, algab laupäeval mingi kell 9. Näiteks. Mis kell peaks Tartust jugama panema, et väikese varuga (autode mahalaadimine ja ettevalmistus, väike söök, oludega tutvumine) õigeks ajaks jõuda? Hiljemalt kell 6? Ütleme et oma etteaste seal lõpeb umbes 15 paiku. Tahaks veel ürituse jätkule ja autasustamisele kaasa elada. Autod kokku pakkida ja peale laadida. Kuskil metsapeatuda. Ja ongi öö käes koju jõudes. Ja see pole muidugi veel ka selle konkreetse üritusega seotud ajakulust sugugi kõik. Enne minekut sai ju autod ja varustus ette valmistatud, pakitud ja peale laotud. Ja tagasi jõudes vastupidi. Ja ikka pole veel kõik. Lisaks kõigele eelnevale on veel asi, mida ma visa usinusega suutsin sel aastal võrreldes vanade tegijatega vastupidi teha – kui üldiselt käib auto ettevalmistus vahetult enne võistlust ja seda hiliste õhtutundideni ja viimase hetkeni, siis mina vastupidi, püüdsin auto sõiduvõime (pesu, varustus ja olgem ausad ega siis LADAde vastupidavus on nagu ta on) ja seisukorra klaarida kohe esimesel võimalusel peale võistlust. Näiteks pärast isekorraldatud treeningpäeva Piirojal, kus auto esiosa sai veidikene kannatada, oli algne seisukord juba samal õhtul taastatud. Oluliselt vähem stressi ja ootamatusi. Aga see kõik oli siis konkreetse võistlusega seoses… Autopoodides, remonditöökodades käimised, kaaskannatajatega suhtlemine, katsetamised, info kogumised? Kusjuures kirjeldatud ajakulu katab ainult selle osa, mis on endaga seotud tegemised. Vahel tahaks lihtsalt kaasa elada ja nautida kuidas teised sõidavad. Võtad lihtsalt kätte ja lähed vaatad mõne rallikrossi etapi koos seltskonnaga. Jälle terve päev. Kõik see aeg tuleb kuskilt võtta. Juurde eisaa, ikka ju millegi arvelt? Kas hakkas hirmus?

Muud tingimused. Näiteks, kui sa just oma igapäevasõidukiga rallidel ei käi, kus sa seda autot hoiad? Nojah, põhimõtteliselt saab ju samamoodi hoida nagu kõik oma autosid. Kortermaja elanikuna maja ees tänaval, nagu naabrid. Nagu kõik teised. Jah aga. Midagi pole parata, teistsugused autod pälvivad ka soovimatut tähelepanu. Küüned on taha aetud nii kleebistele, kapotikinnitustele kui tagatipuks ka juba ukselukkudele. Sellised inimesed lihtsalt on meie ümber. Ja kui siia lisada see, et järjest sportlikumaks putitatud auto äratab rohkem tähelepanu ja muutub järjest vähem varga- ja pätikindlaks (näiteks rooli-, ukse- ja süütelukud ei aita heale edenemisele rajal kaasa) siis hakka juba ka terve selle varanduse allesjäämise pärast muretsema. Seega, kui oma garaazi või mõnd muud varjatud hoiupaika ei ole, on väike murekene jälle juures.

WP_20150702_001
Selliseid töid tänava ääres parkides ette ei võta

Autohooldus. Peale võistlust vaja pesta. Kus? Korteriinimesena need tingimused puuduvad, autopesulatesse jätaks maha inetu kruusahunniku. Pesulast pealegi vähe kasu, kuna need ei tee piisavalt puhtaks. Pisiremondid ja putitamised. Sõprade garaasid, mingi parkla? krt tänavaääres pargitud autol ei hoia ju uksi laiali kui nendega vaja midagi toimetada. Ja tuttavaid garaasiomanikke on ausaltöelda mida aeg edasi seda valusam oma jamadega tüüdata.
Autovedu. Kuidas võistlustele saada? Oma treiler? BE kategooria load on? Kas treiler on? Kas auto, mis seda rongi vedada tohib, on?

Hea emotsioon. Kena must pilt nagu praegused sügisõhtud sai maalitud autospordi harrastusest. Mis siin siis ikkagi hoiab? Nagu eelpool öeldud et siin pole mõistlikku ja mõõdetavat seletust. Teed, sest lihtsalt meeldib. Räägitagu mida tahes. Aga üks eriline asi hakkas silma selle napi aasta jooksul. See seltskond. Hämmastav, millise sõbralikkuse ja osavõtlikkusega suhtutakse igaühte, eriti veel uutesse tulijatesse. Astutakse lausa ligi: kes oled, mis auto, palju sõitnud, kus kandist jne. Tööriistade, teadmiste ja emotsioonide jagamine käib eranditult selle juurde. Võib olla pole sobilik, kuna osalejate massid on väga erineva kaalukategooriaga, siin jälle massspordiharrastustega võrrelda. Kuid seal ma mäletan ikka väga palju inetuid käitumisi ja tegemisi spordirahva poolt. Eks sellise massi sisse mahub nii mõndagi. Autospordi juures aga ei ole mingite mühakatega veel kordagi kokku puutunud. Ülimalt tsill seltskond.

Kõigest sellest on ainult üks oluline asi, mis määrab ära, kas sa üldse tegeled millegi sellisega või mitte: kirg! ja teed seda kõige eelneva kiuste 🙂

“Mida üldse on vaja rahvarallitamiseks?” on saanud ühe vastuse

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: