August Mälk, ÕNNEPAGULANE


Pühaoja väikealevisse saabub kohalikku apteeki tööle ja oma elu rajama noor perekond, Karl ja Helee Kanemaa. Kõik areneb ilusalt, idülliliselt, muinasjutuliselt. Tutvutakse ümbritevatega, tehakse eluase korda, elatakse ellu sisse. Peagi sünnib peretütar Astrid, kes teeb selle veelgi lillelisemaks.

Sellesama pisikese inimlapse kiire haigestumine ja siitmailt lahkumine tõmbab aga sünguse kogu senisele ette. Aeg toob küll ühes küljest justkui haava paranemist, teisalt ei saa aga miski enam endiseks.

Karl hakkab sõbrunema küll kohaliku koolmeistriga, kes pakub talle kohalikus koolis lisaks oma apteekriametile ka õpetajaametit. See toob nii vajalikku vaheldust senisesse ellu, mida innukalt toetab ka tema naine. Kuid ikka kipuvad suhtesse praod sisse tulema ning Karl hakkab silma heitma kohaliku möldri tütrele Hillele. Seal küll armastust vastu saamata jätkab mees noore, lausa lapseeas tüdruku piiramist.

Ükskord juhtub loomulikult see, mis sellistel sündmustel tavaks ja Helee saab suhtele jälile. Tema enda armastus aga mehe vastu on nii suur, et soovides talle parimat proovib apteegist leiduvate mürkidega endalt elu võtta, et mees rahus õnne ja armastust nautida saaks.

Karl satub sel ajal lausa hullumise äärele, jõudes padujoomise ja lausa valge pulbri ninnatõmbamiseni (!) seda väikeses seltskonnas koos kohaliku konstaabliga (!!!).

Kõiges selles uimas saab mees lõpuks aru, et tema õnn ja armastus on see, mis on olnud kogu aeg tema kõrval. Asjade tõelist väärtus tajutakse ikka siis, kui neid enam pole. Ja soovis mitte korrata pisitütre kaotamisega läbielatut, ruttab andestust leidma Heleelt.

Kõik see on kirjas üsna sünges ja nukras toonis. Muuseas üks hvitav sündmustelõik. Mõnikord mõned kirjamehed kasutaks justkui võimalust teha mõnele nähtusele nö ära. Pärast pisitütre surma läheb Karl kohaliku pastori juurde matusetalituse asju korraldama. Viimane aga annab mõsta, et pole kohalikus koguduses kirjas ja kirikumaksud siia maksmata. Kui ehk, siis saab kabeliaiataha varalahkunute juurde. Makstes vajalikud maksud saadakse ikka sina kus teisedki ristiinimesed puhkavad. Milleks asjasse  selline mittepuutuv lõik?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: