Mitu käiku peaks olema maastikurattal ja kas rohkem on parem?


Jalgratta käigusüsteemidest võiks ilmselt terve raamatu kokku kirjutada. Alates käikudeta (jah, isegi vaba käiku pole) kuni automaatkäiguvahetuse projektideni välja. Ja asjad kogu aeg arenevad ja muutuvad. Hüdrauliline ja elektriline käiguvahetus on samuti juba reaalselt kasutuses.

Minul on põhjust uurida ainult võistlemiseks mõeldud maastikurataste käiguvahetust. Uurida seetõttu, et senine 27-käiguline süsteem ei ole mulle “istumise järgi” ja veel enam meie suhteliselt vähenõudlikel radadel. Kõige rohkem häirivad 2 nähtust: eesmine käiguvahetus on kolme hammasrattaga, mis võiks vabalt olla asendatud kahe hammasrattaga. Häirib see eelkõige seetõttu, et eest käikude vahetus on alati keerulisem ja vähem sujuv, kui tagant. Teisena häirivad mind veidi vähem käiguvahetuse lingid, mis kipuvad sõidu ajal kergelt vastu sõrmenukke käima ja hõõruma. Olgu ette öeldud, et selle teemaga rohkem süvitsi ei lähe, sest sobivad keeratavad käiguvalitsad on liiga kallid! See probleem sai leevendust sellega, et käiguhoovad sai nihutatud käepidemetest natuke eemale.

Niisiiis peaks enne vaatama, mis valikud üldse olemas on. Laias laastus on harrastajatele võistlemiseks mõeldud ratastel järgmised variandid:

  • 3×8=24 käiku, hakkab järjest vähemaks jääma
  • 3×9=27 käiku
  • 3×10=30 käiku
  • 2×10=20 käiku
  • 1×11=11, uus ja vastakaid arvamusi tekitav

Oluline on nende käikude arvu juures mõndagi ära mainida. Erinev käik peaks tähendama erinevat kiirust? Korrektne. Erinev kiirus sõltub sellest, kui suured need hammasrattad on. Kõigil eelloetletudel võivad hammaste arvud, seega ka ülekanded ja kiirused veel omakorda hargneda. Samas aga kas kiirused on ikka erinevad? Ülekannete suhted aga kattuvad omajagu: näiteks eest 38 ja taga 32 on praktiliselt sama suhtega mis eest 26 ja tagant 21 peal. Seega tuleks 20 käiku suhtuda teatud tingimustel. Lisaks on käikude arvule kiirust määrav, kui suured need hammasrattad on ning tänapäeval ka kirju valiku juures kui suured on rattad ehk jooksud.

Aga nüüd need valikud. Esimesed 3 jäävad ära, viimane on palju kõvema jala ja priskema rahakotiga meestele. Aga, ikka on aga, kui suured tuleks valida hammasrattad? Taas valikud kirja: Ette pakutakse 38/24, 38/26, 40/28. Tegelikult on erinevatel tootjatel veelgi valikuid, kuid selge siht on jääda erinevate juppide koostoime huvides shimano xt, soovitatavalt 785 seeria juurde. Tagarattale saab asetada järgmisi hammasrattaid, ehk kassette 11-32, 11-34 või 11-36. Millised neist omakorda valida?

Vaatame käikude kiiremaid otsi. Praegu on ees 44 ja taga 11 kõige kiirem variant. Mina ei kasuta seda ka kõige kiirematel lõikudel kunagi, heal juhul jääb tagant 14 peale. Millised hammasrattad annaksid sama ülekande 2×10 süsteemi puhul? appi tuleb kalkulaatro www.bikecalc.com. Tuleb välja et sama ülekande saan 38 esimese hammasrattaga vabalt kätte! Aga aeglasemad käigud? Kõige aeglasem ülekanne mida kasutanud olen, on 22/34. Nii aeglast ülekannet ma eest 26 hammakaga ei saa kuidagi. Võrreldav on selle süsteemi kõige aeglasem käik minu praeguse eest 22 ja tagant 28. Sellega väntan aga vabalt ära, sest sellest aeglasemad käigud on praegu pea olematu vahega ning läinud kasutusele pigem mugavusest ja laiskusest.

Järeldus 38/26 ja 11-32 on hea valik minusugusele, sest pakub kõike jõukohaseid kiiruseid ja on kõige sujuvama käiguvahetusega. Miks sellist asja kirjutada? Sai endale ka selgeks! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: