Milline on rallitaja võistluspäev?

Milline on rallitaja võistluspäev?

  • “Mees oli laupäeval kukelaulust kuni pimedani rallil aga kui ma lõpuprotokolli vaatan, siis on seal kirjas sõiduaeg 3×3 minutit. Kus ta tegelikult kogu selle aja oli ja millega tegeles terve päev?”
    või:
  • “Kui sinna võisltema tulla siis kuhu ma minna tohin või pean ja kuidas ma tean millal startima pean ja miks kõik nii keeruline on?”

Neile ja ehk mingitele küsimustele veel prooviks vastata läbi pildigalerii ja selgitavate juttude. Ehk siis miks ja kuidas terve see päev niimoodi õhtusse kulub.

Eeldades, et võistlusele eelnevad tegevused on tehtud (auto valmis, registreerimised internetis tehtud jne), alustaks siis hommikust pihta. Konkreetse näite puhul on tegu Piiroja Karikasarja 2017 hooaja viimase etapiga.

Juhendi järgi algab võistlus hommikul kell 8:00 registreerumise ja tehnilise kontrolliga. Selleks ajaks võiksid juba kohal olla ja oma sõiduki, kui see mingil transpordivahendil lebas, maha laadinud olla. Auto alla laotanud loomulikult ka keskkonnanõuetele vastava aluskatte ja põhimõtteliselt võiksid juba valmis olla.

IMGP0177
Autosid transporditakse kohale mitmel erineval moel. Päris paljud sõidavad ka ise omal jalal kohale.

Kui ise ja varustus kohal ja kõik korras, siis oledki valmis juba kella 8:00 alates võistlusele registreeruma. Oled seda muidugi juba interneti teel teinud, kuid vaja tasuda ka veel osavõtumaks ja anda allkirjad kuhu vaja. Mingil põhjusel ei soovita erinevalt muudest spordialadest rahvaspordi tasemel rallitamisel osavõtutasusid ette. Seega sularaha võta kaasa, võimalikult täpne ja peenike! Kaasa saad regamiselt autole paigaldamiseks osavõtunumbri ning tehnilise kontrolli lehe.


Nüüd oled juba sellest sõitude alguseni jäänud 1:45 mingi osa ära kulutanud ning lähed oma tehnilise kontrollkaardi, auto ja turvavarustusega tehnilisse kontrolli. Reeglina ei pea ei registreerumise ega tehnokontrolli ja muid kohti kaugelt otsima, vaid asuvad ikka kogu üritusega kobaras. Tehniline kontroll vaatab üle su auto vastavalt sellele, mis juhendis nõutud aga võib-olla ka pöörab tähelepanu ka muudele, eelkõige turvaaspektidele. Kui on etteheiteid, võidakse need paluda kõrvaldada, teadmiseks võtta või hoopis tulla järgmine kord ja uuesti proovida. Kui aga kõik oli edukas, võid auto platsile oma katte peale tagasi toimetada.


Selle 1:45 sisse soovitan väga mahutada ka rajaga tutvumine. Enamasti võimaldatakse seda jalgsi või jalgrattaga läbi sõites. Jah, kohe päris rajal. Saad tutvuda katte ja rajakujuga. Eriti on see oluline kui esimest korda konkreetsel rajal. Aga ka vanadele kaladele võib olla korraldaja üles seadnud vimkasid lisatakistuste näol. Seekord olid taas sisekurvid piiratud vett silmini täis veetünnidega. Ei tasu sellist tabada!

IMGP0202


Kui nüüd veel aega jäi, võib parkimisalal ringi käia ning uurida millega konkurendid rajale on tulnud ja ehk on midagi kasulik meelde jätta. Muide rallitajad on väga sõbralikud ja lahked, veidi vist ka edevad ja tutvuvad kõik hea meelega ning räägivad lahkelt oma tegemistest ja kogemustest. Aga ära lase hajutada ajataju pika ja asjaliku jutu peale ära, sest koosoleku algusega väga venitada ei taheta. Ametlikul koosolekul räägib enamasti võistluse juht kõikidest olulistest asjadest: kuidas startimine, kuidas vaidlused, kus olla tähelepanelik jnejne. Alati on midagi uut ka vanadele olijatele siin kuulata!


Kui kõik jutt ära kuulatud, (eeldusel, et tulid osalema sprindis) võid minna vähemalt selle võistluse puhul nüüd hoopis pealtvaatajate tribüünile ja vaadata kuidas tehakse ära üks voor ühisstatri, ehk rallikrossi. On vaatemängu mõttes ilmselt üks nauditavamaid autospordi formaate üldse. Kui olid koosolekul tähelepanelik, siis tead millal krossitajad lõpetama hakkavad. Ja nüüd sõltub veidi sellest, mis masinaklassis osaleda soovid. Kui noorte arevstuses, siis võiks juba peale krossitajate lõpetamist stardikoridori lähedal olla. Osadel võistlustel on startimine rangelt numbrite alusel. Siin konkreetselt pead jälgima, et stardiksid õiges grupis. Näiteks neliveomehena ei tasu naiste stardigruppi varakult trügima minna. Mis grupid ja mis järjekorras, seda räägiti kindlasti koosolekul aga võis olla kirjas ka juba juhendis. Siinjuures NB! koosolek on kohustuslik kõigile, sest siin võidakse võistlejatega koos isegi juhendis sätestatut ümber otsustada. Oma viga kui kohal polnud ja ei kuulanud.

imgp0358.jpg


Sinu stardi ajaks on kell saanud ilmselt juba vähemalt 11. Kui palju on möödas ärkamisest (nädalavahetusel muide) ja sa pole ikka veel rajale saanud?! See on ka hetk, milleni on enamus normaalse närvisüsteemiga osalejatel ka ikka omajagu võistlusärevust sees. Kaob see üldiselt pärast esimese vooru starditulesid. Stardijärjekorras ei tasu muretseda selle pärast, kas olen rajal liiga aegalne või kiire ja et äkki jään kellelegi ette vms. Korraldajad on juba kogenud ja saadavad rajale juba sellises järjekorras ja vahedega, et nö selgasõitmisi ei juhtu. Kui juhtub, siis juhiseid jagati koosolekul. Tee oma sõit ära ja pargi auto oma kattele.


Kui oled edukalt oma 3 minutit sõiduga maha saanud, siis mine platsile autot üle vaatama. Alati tasub kontrollida KOHE auto tehniline seis üle – rehvirõhud, rattapoldid, lahtised esemed jnejne. Kui vaja, siis tuleb puudused kohe ka kõrvaldada. Nüüd on ju pea üle tunnine ajavaru, mille jooksul seda kõike teha. Sinu järgmise vooru stardini on järgmine poolteisttundi ajavaru. Lisaks saab jälle kaasa elada krossitajate sõiduvoorudele, suhelda teiste omasugustega või isegi kõhtu täita! Söögipoolist võimaldatakse pea igal võistlusel. Mõnelpool niisugused, teiselpool naasugused toiduvalikud. Mingi varu jooki ja näksimist võiks siiski omal ka kaasas olla sest mine tea….


Antud võistluse puhul peaks sõidud läbi saama umbes 16:00 paiku ja siis teeb korraldaja kõik selleks, et tulemused võimalikult kiirelt kokku saaks löödud ja saaks autasude jagamisega alustada. Isegi kui ei saanud oma tulemusega poodiumile, ei peaks minema kiirustama minu meelest vähemalt kahel põhjusel: olla lugupidav nende suhtes, kes raske vaevaga oma poodiumi välja teenisid ning tihtipeale jagatakse ka loosi- ja lohutusauhindu. Jällegi: iial ei tea!

Kui see pidulik osa ka läbi ja autod ja asjad kokku pakitud, saad kodu poole liikuma hakata. Ja nii see päev läks, saad isegi aru, et ilma niisama ootamata või veel enam – millegi muuga tegelemata. Täis mootorivingu, elamust, pabinat ja adrekat!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: