Kuidas ma ise autole ohtliku vea tekitasin?

Kuidas ma ise autole ohtliku vea tekitasin?

Olgu kohe ära öeldud, et nüüd tuleb törts juttu õlinäppudele ja kellele ägedad autojupid huvi ei paku ei pea ka aega edasi raiskama.
Ühest küljest peaks rahvaspordi tasemel autospordiga (kuidas need kolm asja ühte sõnasse panna?) tegelemine tähendama idee järgi sama, mis oma tavalise igapäevaselt kasutatav sõidukiga samane. Muuseas näiteks seda, et talvel paneme sinna alla talverehvid, suvel suverehvid. Kui sedagi, sest lamelli usku roolikeerajad saavad veel hõredamalt hakkama.

Autospordi harrastaja aga säästab oma võistusteks kasutatavaid rehve ainult võistluste jaoks. Neidki on tal mitu jooksu erinevate rajaolude jaoks. Loomulikult on need tal omakorda velgedel ka ära laotud. Erinevateks oludeks mõeldud rehvid on ka erinevate mõõtudega, näiteks suve omad laiemad ja talvekad kitsamad jne. Rattaid vahetatakse tihti. Minu õnnetuseks on minu rahvaspordiks kasutataval LADA rattad kinnitatud poltidega nö rattarummu külge milles on keermega poldipesad kuhu sisse siis ratta kinnitamiseks needsamad poldid keeratakse.
Miks õnnetuseks? Loetlen:
1. Valuvelgede ja vaheseibide kasutamine offseti (kui palju ratas kerest sisse või väljapoole jääb) muutmiseks on keeruline, kuna igal erineval mõõdul tuleks kasutada omi, sobiva pikkusega polte.
2. Rataste vahetus võrreldes tikkpoltidega võistluste ajal, kus aeg loeb, on pehmelt öeldes ebamugav
3. Keeruline kasutada 4×100 poldivalemiga velgi.
4. Poldid ei pruugi kasuta vale mõõdu korral ära kogu rummupoolset keermeosa

Kõigest sellest saab mugavalt lahti, kui soetada nö tikkpoldid, keerata need poldipesadesse ja hopsti  – alati saad kasutada mistahes mõõdu, offsetiga velge, vaheseibe jne. Ning seda kõike nii, et maksimaalselt tugev kinnitus on alati ära kasutatud. Ratast on alati lihtne alla visata ja kinni keerata. Nii ma kunagi (nagu paljud muud õlinäpud) tegingi. Autovaruosade poest sobivad tikkpoldid sisse, ratas alla, mutriga kinni ja ongi korras! Umbes nii nagu allolevas videos ning üldse tundub, et laias maailmas väga levinud tegevus:

Lahendus tõestas ennast rahvaspordis väga. Tõestas oma õigust kuni tehnoülevaatuseni. Nimelt selgub, et vähemalt meie maal on selline ümberehitus auto juures keelatud. Ülevaataja lisas seejuurde ka repliigi et “peavad nad sul kurat nii pikad olema et kaugelt näha?”. Lühemate korral ei paistaks asi silma ja lastaks rahus edasi sõita. Ülevaatuse dokumenti ilmus märge tootja poolt mitte ette nähtud rattakinnitusviisi kohta, mis kvalifitseerus “ohtlikuks veaks”, mis omakorda tähendas seda, et sellise autoga tohib sellest hetkest alates liikuda vaid remondikohani vea kõrvaldamiseks.

Untitled

Enne, kui esialgset olukorda taastama ruttasin, mõtlesin uurida veel tehnoülevaatusega seotud inimeste käest. Osalt tunnistati, et nõuetes on ka tõlgendamisruumi. üldiselt aga ollakse reeglite tõlgendamisel pigem karmimad, kuna puudustega auto tänavale laskmine võib tähendada ülevaataja jaoks pehmelt öeldes suuri probleeme. Küsisin üle ka Maanteeametist, kes on kogu selle reegliräga taga üle ning peagi saabus vastus:

Tere
Tehnonõuete kohaselt peab velgede kinnitus vastama valmistaja poolet ettenähtule.
Turvalist liiklemist soovidesAlar Hansov
Maanteeameti klienditugi
Telefon: 620 1200
http://www.mnt.ee

Eks ole veidi kahju, et ma ametnike aega selle kirjavahetuse, mis mingit sisulist selgitust ei toonud, raiskasin üldse. Jupp tegemist kopi-pasteda lõik dokumendist millega me ammu tuttavad olime. Tsiteeritud nõuet teadsime selleks ajaks isegi. Aga ehk on nüüd kõigile kasulik teada, et:
Mistahes üleminek tavapoltidega kinnituselt tikkpoltidele ei ole TÜV kõlbulik. Ükskõik kui pikad, serditud või kui ägedad need ka ei oleks. Juhul kui niisuguseid läbi lastakse, siis on see TÜV spetsialisti poolne vastutulek, tähelepanematus ja/või läbi sõrmede vaatamine.
See puudus muide kvalifitseerub ohtliku veana ja edasi tohib sõita ainult lähima remondikohani puuduse kõrvaldamiseks.Kes tahab ikkagi tikkpolditada siis saavad nad loota edaspidigi TÜV spetsialisti armule, tähelepanematusele, ülevaatuse “ostmisele” või jokk lahendusele, kus tavapolte käid ainult TÜV ajal näitamas ja muul ajal laseb sobilikuma lahendusega ringi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: