Ära laena mulle kunagi raha (arvutijutt)


On puhkuste aeg ja ei peaks ehk arvutiteemadele väga keskenduma. Aga ka puhkuse ajal sõidavad nad ise sisse:

Mõnd aega tagasi räägiti arvuti e-posti turvalisusest sõnumiga “ära anna oma andmeid VÕÕRASTELE kirjadele vastates, veel vähem ära saada raha ja oma andmeid”. Tänaseks peaks see asi muutunud olema ja minu sõnum on küll, et “ära anna oma andmeid, raha ja ka kõike muud MITTE KELLELEGI, ka tuttavatele mitte”. Arvuti teel. Kui keegi küsib midagi, võta telefon või mine külla ja uuri temalt endalt mis värk on. Sõpru aidata siiski ju tuleb.

Miks siis paranoia? sest tegelikult te ei tea, kas sõber oli ikka sõber või oli see mõni hakkaja arvutihuviline kes oli teie sõbra identiteedi tuuri pannud. Minu postkasti tuli selline kiri:

Loodetavasti jõuab see kiri teieni õigeaegselt. Käisin reisil Nicosia, Cyprus ning reisi käigus varastati mu dokumendid, sealhulgas pass ja krediitkaart, mis olid minu kotis. Saatkond oli nõus abistama minu lennu organiseerimisega ilma passita, minu kanda jäi piletikulu ja hotelli arve. Paraku ei ole mul võimalik aga kontole ligi pääseda ilma panga kaardita ning pank ei ole suuteline nii kiiresti uut kaarti väljastama, et ma lennule jõuaksin ja hotelliarve tasutud saaksin. Antud olukorras olen sunnitud paluma lühiajalist laenu, mille saan tagasi maksta niipea kui koju tagasi jõuan. Vajan summat mis oleks 1600 Euro, et katta oma kulud. Kui oleks võimalik raha saata Western Union kaudu või MoneyGram, siis see oleks kõige parem. Vabandan ebamugavuse pärast, aga mul on vaja jõuda järgmisele lennule ja igasugune abi on teretulnud. Kui on võimalik aidata, siis saadan oma konto andmed.

tervitades

Siin oli minu sõbra eesnimi

Muidugi sain aru, et minu sõber ei saadaks niimoodi kirja, ta ei saadaks seda paralleelselt meililistidesse ja kui ta päriselt abi vajaks siis ei loodaks ta ehku peale arvuti kaudu abi saada. Pluss hunnikus muid pisiasju (sõber on ju kodumaal ja mismõttes saatkond ei aita? jne).

Pluss mõned kirjavead. Ja siin ongi koht mis mul meeled elevile ajas. Eks me kõik eksime grammatikaga sõpradele kirjutades. Ei pööra sellele enam isegi väga tähelepanu. Just. Eks panete tähele kui hästi on keeleliselt kiri juba kokku pandud? On üsna selge, et tegu pole enam masina, vaid inimesega kes kirja koostanud ja minu jaoks mõne nö saatusliku apsaka teinud. Ainult mõne. Tähendab kirja oli kokku pannud inimene, mitte masin. Ja postitanud selle mitte ainult õige nime alt vaid ka õige aadressiga. ITimees võtab sellepeale lahti kirja lähtekoodi. Ja seal selgelt: Nimi (õige), aadress (õige), saatva posti server (ka õige!) aga replay aadress küll väga sarnane aga teise meiliteenuse pakkuja serveris.

Niisis, meilikonto tuuri pandud ja selle alt emotsioonide peal lollitavaid kirju saadetud. Kas ja kes ja kuhu lõpuks ka raha kandis, ei tea. Seega veelkord, ära tule ka sõbrale vastu.

Kogu eelnev on vaid osa tagajärjest. Turvaga seotud probleeme on siin niipalju, et ühte ühekorraga hoomatavasse juttu seda kirja panna ei ole võimalik. Olgugi, et sõber sai oma postkasti ja kirjad tagasi, ei ole ilmselt see saaga tema jaoks veel siiski läbi. Loodame parimat.

Ja üldse, salajutud on sosistamiseks, arvuti kaudu te seda teha ei saa. Nõus?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: