Rallitama? Millise autoga ja kus?


Ühel õhtul Tartus nägin ise – keegi naine keeras oma tagaveolise autoga parklast Vaksali tänavale. Õhk oli õues jahedaks tõmbunud ja tee oli jääs. Piloot andis täiega gaasi mingil põhjusel peale, muidugi läks masin külglibisemisega edasi drifti. Vägev? Oh ei. Järgmisena lahutas siduri ja lõi liikumise pealt sisse tagurpidi käigu ja jälle tuld! Auto hoog rauges aga ikka liikus edasi tagarattaid tagurpidi ringi ajades. Oli õnne, et seekord oli tee libe…. Ehk rahvas harjutaks natuke autosõitu oma lihasmällu enne kui teedele möllama tulete?

Aga ühes autofoorumis tõstatus umbes selline küsimus ühe foorumikasutaja klaviatuuri läbi: “… mis ralli alla siis saab kandideerida kui nõuetele vastav puur olemas on . Äkki keegi aitab? :D infot :D…”. Ehk siis ongi mitmete nende jaoks, kes kuskil hinge- või ajusopis on mõelnud autospordiga tegelema hakata küsimus(ed): Kuidas saada võistlusele? Millise autoga? Mis tingimused peavad olema täidetud? jnejnejne. Kui pole head tuttavat kes küsijat õige kohani juhataks siis võibki nii jääda, et hea asi ja plaan jääb teostamata. Proovin omal asjatundmatul moel seda viga osaliselt (sest kõiki võimalusi ei oska mina lahti kirjutada) parandada ja teha mingisugusegi teejuhi eelkõige siis rahvaspordi tasemeni, sest pärisspordist ma suurt midagi ei tea ja tee sinna käib niiehknaa enamasti läbi noorte- ja rahvaspordi.

Põlluralli pilt aadressilt: http://shutter-lag-cnn.blogspot.com.ee/2006/11/sierrari.html

Põllu-, pulli- ja külarallid. Esimese asjana klaariks ära ralli mõiste ja rõhutaks, et see on tegelikult üks ja spetsiifiline formaat mitmetest autospordi aladest. Aga alguse termin juhatab ise – tegu siis sellise ettevõtmisega, kus istud mille iganes rooli ja lähed sõbra või kodupõllule kihutama. Ei sea mitte mingeid tingimusi ega reegleid. Tundub lihtne? Nii ongi. Samas ei kiida ma sellist kuidagi takka ja pigem laidaks maha, selline formaat ei tohiks saada oma autospordi eesmärgiks. Ehki mis seal salata, ilmselt sealt just ongi hoo ja huvi sisse saanud nii mõnigi harrastus ja ehk pärissportlanegi.

ZebraCUP ekraanipilt aadressilt: https://www.youtube.com/channel/UCeE6qCZV-LI1utvdiRB15ew

Mudilastele. See on koht, mis teeb ehk natuke samas. Olgem ausad, et ei ole kohti kus lasta lastel niisama lihtsalt harjutada autosõitu. Mida varem nad rooli pihku saavad, seda kergem on neil hiljem autoroolis. Nad on kõik uskumatult andekad ja võtavad kõik võtted kohe kuidagi iseenesest omaks. Kui olete siiski leidnud koha kus illegaalselt segamatult toimetada saab siis on laste jaoks olemas ka võistlused. Peale kardiradade (lubage neile vahest seda kui neil vähegi huvi) on olemas lausa eraldi võistlussari mägi-eestis zebraCUP näol. Paljud ei too oma lapsi siia kuna “ta pole üldse sõitnud”. Tulge ja vaadake ise – siin ongi paljud lapsed samamoodi ilma rooli varem katsumata tulnud. Nende jaoks on suur asi, et saavad kohe teistega võistelda ja auhindu on seni vist ka jagatud kõigile. Põhimõtteliselt kui mudilane juba osavam siis saab ta ju ka põllurallitada ja tegelikult ka juba “krõbedamatel” võistlustel osaleda, nendest natuke hiljem. Mingis mõttes on eelpool reklaamitud mudilaste võistlussari ka omamoodi põlluralli, kuna siinsed reeglistikud ja nõuded on kõik korraldaja enda kehtsestatud. Siiski selle suure erinevusega, et kinni peetakse kõigist olulistest turvaaspektidest.

Jääraja võistlused. Enne järgmisi formaate veel kõige vabameelsem klass, kuid nagu teada, pakuvad meie talved seda näpuotsaga. Sõidetakse nii põllujääradadel, autoteede jääl, kui ka võimalusel (parim asi üldse) veekogu jääl. Harva seatakse siin erilisi piiranguid autodele, reeglina “möllavad” siin võimalikult kergeks ja “puhtaks löödud” masinad. Karmim on asi mõistagi nö piigivõistlusel, kus turvapuurid on siiski nõutud. Paraku pean tõedema, et olen käinud paaril ka EAL kooskõlkas üritusel, kus korraldaja on sellele ilmselt läbi sõrmede vaadanud. Mitte, et ma kade oleks ja reeglite trükimustas hingega kinni, vaid kui erandeid tehakse siis võiks need ka selgelt ja otse välja öelda. Palju on ka kodukootud radasid ja isegi võistlusi aga nagu öeldud selle eesmärgiks seadmine on nagu ta on meie talve juures.

Sprindivõistlused korssiradadel. Need jagaks esiteks omakorda kaheks: need mis korraldavad oma võistlusi Eesti Autospordi Liiduga kooskõlas ja teised kes lihtsalt teevad, ehk ka parimaid praktikaid silmas pidades, kuid nendele ma hetkel ei keskenduks, kuna seal kehtivad samuti omad reeglid mis võivad olla kus kuidas ja millal kuidas. Eelmisest aastast tooks näiteid: LaitseRallyparkBMWCup (siiski EAL kooskõlas aga mitte kalendris), Mädapea rallirada jms. Ma ei oska neid rohkem eriti välja tuua, kuna olen osalenud ainult ühel neist. EAL kalendriüritustest tooks näitena Piiroja Karikas, Võrumaa Suvekarikas, Võrumaa Talv jne. Siin tulevad ka noored mängu, kuna neil erandina on lubatud neil võistlustel kasutada co-driverit julgestuseks. Ei suutnud seejuures leida, et oleks vanuse alampiire seatud – kes saab sõita, see võib sõita. Nüüd hakkavad aga mängu tulema ka litsentsid ja tehnika. Sellised üritused eeldavad autospordi rahvalitsentse (http://autosport.ee/litsentsi-taotlemine ). Autode poolelt on siin võimalik sõita samuti põhimõtteliselt millega iganes, mis vastab antud võistluse poolt seatud tingimustele. Oma igapäevase jaarisega või puuritatud mossega. Lisaks on neil võistustel paralleelselt sprindile (eraldistart lühikesel rajal) ka krossid. Selliseid võistlusi on kalendris piisavalt palju, et oma enamus nädalavahetusi ära sisustada.

https://www.youtube.com/watch?v=byOwHX4Vb0U

Rahavaliiga autokross. Põnevuselt kindlasti suur samm võrreldes eelmistega nüüd edasi. Kuid seda rangemad piirangud, eelkõige autodele. Kindlasti EAL litsentsinõue ja nö puuriga auto nõue. Täpsemad nõuded ja juhised ikka EAL lehel ja võistluste kodulehtedel. See võiks olla juba ala mida sihtida. Samuti kalender üsna pungil nii lkui jäätunud hooajal. Samas muidugi ka veidi kulukam, kuna autod tuleb ju kohale kuidagi vedada ja krossis nad lihtsalt saavad kannatada. Loomulik jätk juba siis sportklassi krossivõistlused: superkross ja meistrivõistlused.

Rahvaralli ja rahvasprint. Jutt nüüd väga konkreetsest EAL defineeritud formaadist. Vanuse poolest on jällegi suur tegutsemisvabadus. Litsentsid on nõutavad. Toimuvad reeglina “päris” tänavatel ja teedel. Osaleda võib vaid tavaliste tänavaautodega, ehki on veel hulk täiendavaid reegleid ja piiranguid. Rahvaralli formaadiga on hetkel siiski suur madalseis, ei ole enam korraldajaid kes asja veaks ja teeks. Küll peeti osalustasusid kõrgeks ja küll süüdistati otsustajaid. Loodetavasti siiski ärkab varjusurmast ja leidub ettevõtlike ja kogemustega korraldajaid kes asja ära teevad.

Proovime eelneva tabelisse panna:

formaat sõitjad litsents nõutav auto
põllu-, pulli- ja külarallid kõik EI KÕIK
mudilastele kuni 15 EI(1) spets(2)
jäärada kõik JAH/EI(3) KÕIK
spint rajal(4) kõik JAH KÕIK
kross kõik JAH PUUR
rahvaralli ja sprint kõik JAH ÜVA(5)

(1) – ZebraCUP osalejatel ei tohi varasemalt isegi olnud olla litsentsi.
(2) – reeglina on autod korraldaja poolt ja hinna sees.
(3) – võib olla võisltusi kus saavad sõita nii litsentsiga kui ilma.
(4) – Reeglina kinnised krossirajad.
(5) – Ainult ülevaatus kõlbulik auto.

“Rallitama? Millise autoga ja kus?” on saanud ühe vastuse

  1. “Ehk rahvas harjutaks natuke autosõitu oma lihasmällu enne kui teedele möllama tulete?” on täiesti vale õli-bemaritulle-loosung, teedele ei tohi kunagi möllama või imbetsillitama tulla. Rahvas võiks harjutada küll, aga ohutuse, mitte tapmisliigutuste mõistmiseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: