Võrumaa Suvekarikas 2015, II etapp Misso


Järjekordne aja, raha, kütuse ja tehnika õhkulaskmine leidis aset kaunil Võrumaal, Missos. Vaatamata tõelisele ääremaale on tegu kohaga, kus autosportlaste kui spordiharrastajate jaoks on olemas autokrossi rada. Näiteks Tartu kandis on ainult kinnise ringi jaoks haruharva kättesaadav vaid üks selline. Seekord paigutasime meie rajale 2 autot ja 3 sõitjat. Ühele neist autodest, lepime kokku, et pruunile (vaatamata sellele et passis on kirjas punane) paigutus Georg Orr, noormees, kes teeb päris rallikrossis ka vanadele ässadele tuule alla. Tõeline talent. On suur au lasta tal autot ja selle peremeest rajal paika panna.

Aga nüüd kohe õlise jutu juurde (saan aru et see on enamus inimesetele mõttetu ja igav). Või siiski korraks meie ülivõimsa tiimi juurde. Nimelt oli meil ka olemas tervelt 3 meest autode ja võistluse toeks, puhtast entusiasmist. Kõik autospordi taustaga. Ladusid asju valmis, puhastasid autosid. Super teenus, rahvas peatus kohati vaatama, kuidas kõige lahjemate autode juures askeldati tasemel, mida ka päris autospordi sõitjatel võtta ei olnud.

Niisiis, esimesed “üllatused” ennast kaua oodata ei lasknud. Esimene oligi noorte start. Georg paigutati rivisse, nagu me eemalt platsilt nägime. Aga kohe nägime ka seda, et auto saadeti stardist tagasi! Kütus lekkis auto alt… Auto platsile, tungiga külg üles. Julgestuseks varuratas alla. Ei mahu. Teine varuratas. Mahub. Hannes auto alla. Voolik katki. Iste ka maha. Klambrid lahti. Ristpea kruvikas. Näpitsad. Käes. Uut voolikut pole. Teise auto Õhusaaste filtril voolik samas mõõdus. Maha. Krt, lühike. Teine voolik maha. Sobib. Kohtunik nõuab sõitjat starti. Ei saa. Voor jääb vahele. Vooliklamber. Üleliigne voolik rulli. Kaltsud pehmenduseks istme alla. Doonorautol voolikud kokku. Auto alla. Stardiks valmis.

Kõik käis nagu kellavärk, kuid uued, või õigemini vanad probleemid Piiroja etapist saati jäid aga kummitama ja autot korralikult liikuma ei saadudki. Kahju nii Georgist kes soovinuks väga tavalise autoga sportautodele vastu astuda, kui ka omanikust, kes tahtnuks näha milleks tema auto sellise tegija käes võimeline olnuks. Tehnikasport.

Pruunist aetakse kotermanni taga
Pruunist aetakse kotermanni taga

Aga mis ma ise? Ilmselt oli mul ainuke ilma diferentsiaalilukustuseta auto. Auto mis täiesti tehaseseades ja mille isegi veel kärukonks taga alles. Masin nagu prillikivi. Tehnokomisjon tegi eemalt ringi peale ja ütles, et mida siin vaadata see ju tehasemasin 🙂 Loodan et kunagi tuleb aeg, kus rahva autospordis hakatakse ka tehnilise eest auhindu jagama.

Esimeses voorus tutvusin raja ja autoga. Küll auto alles pendeldas, pidamist polnud. Rada koosnes kiiretest kurvidest. Terve ring ainult teise käiguga gaas põhjas. Olin juba Piirojalt saati vaikselt jala sisse saamas seda, et kui kipub käest minema, siis on ainult gaasipedaal su sõber. See on tavaliiklejale veidi selline loogikavastane, aga nii on. See tahab ikka veel kõvasti harjutamist, et tekiks kindlus nii ainult lastagi. Teises voorus aga ristisin auto juba ära. Keset sirget tehtud tünnidest siksaki ees taipasin äkki, et selle hooga enam seda läbi ei tee ja lasin otse takistuseks pandud rehvides läbi. Nüüd on autol ka võõrast värvi peal. Väärikas. Kolmas läks juba mõnusamalt. Kuni esimese kruusajupi alguseni. Vahepeal oli rada tolmu vastu kastetud (võttis ta jee tolmu vähemaks). Teadsin et see teeb rada libedamaks aga et nii palju?! Ja just nii palju et asfaldilt kruusale välja keerates oli selge et kõigi ratastega teele enam ei jää. Ja ma usun et võin siin jälle enda kiituseks öelda, et piduripedaal ei tulnud mõttessegi! Ainult gaas põhjas ja rool suunas kuhu jõuda tahan. Pööramata tähelepanu sellele, et pool autot üle vahekraavi ja siis juba kaitsevallil ja siis juba korralikult kreenis. Siiski sai õige tee peale tagasi.

Nii vajutas rajalt väljakaldumine kive rehvi ja velje vahele
Nii vajutas rajalt väljakaldumine kive rehvi ja velje vahele

Huvitaval kombel, erinevalt Piiroja apsakast, ei tulnud seekord kuiva püksi nali mõttessegi.

Vaatamata jällegi veenvalt viimastele kohtadele, oli siiski väga hästi ja elamusterohkelt veedetud päev. Kel on see haigus, see mõistab, teistele ei ole võimalik seda selgitada.

Georg Orr võtab liikumatust autost viimast. Foto:  Urmo Sibul
Georg Orr võtab liikumatust autost viimast. Foto: Urmo Sibul
Siin pildil jääb mulje, nagu liiguks kiirelt edasi. St hea fototöö. Foto: Urmo Sibul
Siin pildil jääb mulje, nagu liiguks kiirelt edasi. St hea fototöö. Foto: Urmo Sibul
Peremees Tarmo on auto peale kuri. Foto: Urmo Sibul
Peremees Tarmo on auto peale kuri. Foto: Urmo Sibul

Veel materjali Missost:

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: