Estoniancup Otepää Rattamaraton 2014


Sõit on läbi ainult siis, kui finish läbitud! Keskealine ülenormi BMI-ga pesnionieelik lükrat selga venitades mõtles umbes nii: Ilmad on olnud head, Oteka rada ülemõistuse kiire, maastikusõite pole eriti üldse teinud, paras oleks vahelduseks kruusal kruttida. Mis aga juhtus? Teel otekale kallas nii, et ei saanud aru kus on tee ja kus on põld! Praegusel aastaajal tähendab see seda, et maapind enam teab mis januselt vett sisse ei tõmba ja kogu see kraam teeb raja mudaseks ja pehmeks. Varem oleks see mulle meelehärmi teinud, seekord aga tundsin miskipärast lausa headmeelt. Ilmselt pole liiga ammu maastikul kerinud.

Arvestades et enne starti tuli autos passida, sai liiga vara kohale aetud. Aga siis ikkagi Madise jutuvada saatel minema ja eks esimestel sadadel meetritel oli selge et tuleb võimas mudadrift. Asi, milles ma rattasõidus kõige-kõige hädisem olen. Ei suuda, eriti raja teisel poolel ratast taltsutada ja laskumistel ei julge piisava hooga alla põrutada.

Alguse osa oli siiski kõvemal aga märjemal teel. Suu ja silmad muidugi kohe täis. Ausõna, sülitades tuli suust pruuni kraami ja silmi pidi vääääga pilukil hoidma. Kaidu Vasar küsis kuidas ma ilma prillideta vastu suudan pidada, mina imestasin vastu et mida läbi mudaste klaaside võimalik näha on? Teiste tuules sõita ei saanud, alt pritsis liiva ja pori. Kui kiirus 30 kmh kanti läks, hakkas sama kraam oma esiratta alt näoni tõusma.

Siis aga hakkasid asjad juhuma! Miskipärast hakkas kett lambist kõrisema ja vedu kadus. Jäi arusaamatuks mis toimub, kus kett jookseb ja mis teha saab? Õnneks tuli kõrvalt asjalik hüüe, et keri korraks tagasi ja anna tuld! Asi toimis aga selliseid kõrinaid juhtus liiga tihti. Väga demoraliseeriv. Kahel korral jäin teeäärde seisma lootuses asja parandada. Ei midagi. Tuli olukorraga leppida, moraal langes. Siis äkki hopp! lambad keset teed! Asi lahendus siiski õnnetusteta, ratturid sõitnud ja labad terved. Mõtlesin veel, et vokid on meil küll aga mitte sellised mis vaja…

Aga rada läks ju nüüd porisemaks ja pehmemaks ja minu minek lünklikumaks. Vahetasime kohti tuttavate nägudega, kord mina kord nemad. Näiteks Kerdi Leetma, uskumatult ühtlase tempoga pedaalija ja nagu ma ette ennustasin, hiljemalt poole maa peal jääb tema ette ja kaob tasapisi sealtki. Kõige osavam ta samuti libedal polnud ja uskumatu kui graatsiliselt sellised isegi kukkuda oskavad! Kuna enda tehnilised ikaldused ja mudas ukerdamine jätkusid, siis lasin asjadel omavoolu minna ja ei kõhelnud abivajajatele raja äärde appi minna. Paaril korral avasin tööristakotigi. Kellel käiguvahetus, kellel pedaal jne. Kui järgmisel korral jälle! Andrisele järele jõudsin hakkas ta mind sõimama, et krt mees tegeleb rajal teiste muredega, teeb boksipeatusi ja krt mingi aja pärast ikka temal sabas. Lohutasin, et umbes poole pealt läheb ta oma teed ja ärgu muretsegu. Need olid saatuslikud sõnad, sest tagumine käiguvahetaja otsustas enam umbes poole kasseti jagu kiiremaid käike mitte pakkuda. Kiirematel lõikudel, kes rattajuppidest midagi teab saab aru, on 26″, 38/24 vändaga ilge probleem! Enam ei ole võimalik sellist hoogu üles võtta kus esiratta alt hakkab kraam näoni tõusma. Muidugi andsin alla ja tegelesin rajal rohkem rahvaga suhtlemise, pullitegemise ja ikaldumisega. Hea oli aga siiski see, et pulss lubas suuremaid numbreid kuni lõpuni, muidugi ikka jälle ilma geelideta!

tegelen siin jälle kõrvaliste asjadega
tegelen siin jälle kõrvaliste asjadega

Aeg tuli plaanitud 3,5 asemel veidi alla 4 tunni. Mõttetu oli koha vastu huvi tunda. Tuli suppi nautida ja rahvaga muljeid vahetada. Muidugi, vihm jäi nüüd järele, mida oleks väga vaja olnud, sest rattapesuga on neil üritustel alati kitsas. Vaatan aga kodus ekraanile ja miga paganat! koht ainult veidi peale 500. Minu oletuse järgi oleks see pidanud peale 800 jääma. Andurite järgi kaotasin ainuüksi ühel, kiirenduslõigul, tehnilist supporti pakkudes umbes 90 kohta korraga! Mis kõik oleks võinud olla kui tehnika poleks alt vedanud! Aga ikaldujaid oli meeletult ja arvestades kõike seda, et mitte ühtegi sõidu kasuks rääkivat momenti ei olnud, on tulemus ikka krdi hea tervisesportlase kohta!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: