meie armas rahvussport: vindi ülekeeramine


Koperdasin ühel päeval netis ringi guugeldades artikli Eesti oli domeenireformi jaoks ammu valmis otsa. Päris kasulik tagasivaade seoses .ee domeeni reformi ümber keerlevate intriigidega, mis ei taha kuidagi vaibuda. Et endale selgeks saada, mis pagan selle pealtnäha lihtsa ja selge küsimusega lahti on, otsustasin natuke teemat kirja panna.

Kogukond, kes ootas reformi nii väga, on väljendanud tehtu pärast sügavat pettumust. Ootused keerlesid kokku põhimõtteliselt ainul kolme sätte ümber:

1. eraiskud saaks registreerida .ee ülddomeene (seni said nad ainult .pri.ee domeene kasutada)

2. ettevõtted saaks kasutada mitut domeeni, näiteks kaubamärkide kaitse huvides. Seni see korra järgi justkui võimalik ei olnud, kui kes ilusti küsis, sai siiski)

3. Selle rong sappa haakus ka loomulikult domeenide tasuliseks muutmise küsimus. Põhimõtteliselt said kõik n.ö. kliendid aru, et tasuta lõunaid ei ole olemas ja oldi laias laastus mõmina saatel nõus.

Kui nüüd oma viletsat mälu üritatda turgutada ja ajakirjanduse ajalugu guugeldada, on näha, kuidas igaaastasel hapukurgihooajal võeti ette jälle domeenireformi (nagu ka näiteks haldus-territoriaalse reformi) küsimus, millele EENet ikka vastas, et töö käib ja asjad arenevad ja kohe-kohe on tulemas. Nii käis see küsimuse kordamine mõned aastad, kuni saabus MASU.

Kas nüüd just viimasest tingituna, EENetis asjade venimise või juhuste kokkulangemise või kes seda siin täpselt teada enam saabki, tekkis kellegi initsatiivi ja sahmimise tulemusena ilmus RISO veebilehel teade MKM otsusest rajada .ee domeeni refomrimiseks ja edasiseks haldamiseks Eesti Interneti sihtasutus. Rõõm paistis suur olevat, sest kõik vajalikud küsimused tundusid kaasatud ja lahendamisele määratud olevat.

Avanesid võimalused väljapakutud reformikavas kaasa rääkida, ettepanekuid teha. Aga juba nüüd hakkasid esimesed märgid millestki kahtlasest. Tagasiside ettepanekutele oli olematu, mingit dialoogi justkui ei toimunudki. Eks proovige ise nimetatud asutusest mingit tagasisedet saada. Hakkas kostma omajagu pettumuse noote, kogu protsessi pani kahtluse alla muidugi EENet ise. Tulevasi kliente, eriti seniseid eraisikuid jahmatas muidugi teade, et nende .pri.ee domeene käsitletakse tasude mõttes võrdselt .ee ülddomeeniga. Selle vastu tehti päris suur hulk kampaaniaid ja väljaastumisi aga nagu plaanide tegemisel, nii ka nüüd ei kuulatud ega põhjendatud midagi. Vastus küsimusele MIKS, on siiani saamata. Teisena tekitas loomulikult meelehärmi tasu domeeni kasutamise õiguse eest. Olgu selle lause ilmestamiseks Netpoint hinnakiri: http://www.netpoint.ee/domeenide_registreerimine. Eks iga loll saab aru, et midagi on kuskil ikka äärmiselt viltu. Küsimusele MIKS, pole lootust ka siin kinldasti mingeid selgitusi ega vastuseid saada. Kui keegi teab, võiks siis sellekohase kommi maha jätta. Suure tõenäosusega on siin avastatud korralik lüpsilehm, sest isegi 20000 domeeni puhul toob see sisse ligi 7 mlj kroonikest. Ootused on aga ju lausa 75000 domeenile…

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et domeenireformi käigus tehti lubatud muudatused, kuid keerati teised asjad selle juures p****se. Mõningane närvilisus on tabanud ka 36 000 krooni kuus (!!!) saavaid Sihtasutuse asjapulki ka endaid, sest uue korra järgi on ümber registreeritud umbes üks neljandik domeene. Tähtaeg aga on juba sisuliselt täis tiksunud. Palju kliendid on kas senisest domeeninimest luubunud mõne alamdomeeni või üldse mõne muu lõpulise domeeninime kasuks. Eks õiglustunne saab riivatud, kui sulle ei selgitata miks sa peaksid kordades rohkem raha sama asja eest maksma.

Kas midagi annaks veel ära teha? Võib-olla on, eriti lähenevaid valimisi silmas pidades, julgeid inimesi leidumas, et häbiplekk välja pesta. Liiklusseduse ümber toimunu annaks lootus, et asju annab parandada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: