August Mälk, JUMALAGA, MERI!


 • Kojutulek – lugu mehest, kes on pärast kaugete aastatetagusest kodumaalt lahkumist sunniväel tagasi koju toodud. Kuna tegu on terve küla, kui ka kodutalu rahva jaoks täiesti uue inimesega, on seda raskem kohaneda, kuna tema kõnes ja tegudes on märgata ilmselgeid puudusi. Miks ja kuidas see nii on, seda ei saagi keegi teada. Küll aga on tegu kõva töömehega, kes sõna peale ei jäta ettevõetud tööd enne, kui see jälle sõnaga peatatud. Aeg-ajalt kipub ka ikka oma veidraid tegusid tegema, kuid sellel jõutakse ikka silm peal hoida. Ühel päeval juhtub aga nii, et samas talus elav üksikema on samale mehele naabertallu järgi läinud. Pisike laps aga üksi omapead talu saunahoonesse jäänud. Tagasiteel märkab, et saun on tuld võtnud ja jookseb last päästma. Esik on aga juba tules ja aknas ei mahu sisse. Ullike mees aga ei kõhkle ja toob laspse ennast vigastades elusana hoonest välja. Nüüd peab ema justkui kahe lapse järgi valvama ja neid põetama. Nädalapäevi hiljem tuleb naisele aga justkui taevakingitusena pakkumine – võtku oma asjad ja tulgu teise külla pea, et perenaise ametit pidama. Peab naine enesega nõu, kuid leiab, et siin kehval järjel maailmaäärsel hütil on ka segaste kaaslaste seas talle palju antud ja palju on temal neile anda.
 • Tee üle Kamtšatka – Paarikümne aasta tagant kodukülast vene pikka kroonusse lahkuma pidanud mees tuleb kodukülla tagasi. On pidanud taluma pikka teenistust, sõja julmusi ja vangis nälgimist. Pärsast suurde kodumaale pääsemist pole aga lihtne teiselepoole maakera tagasin naasta ja nii satub ta hoopis Kamtšatkale oma kroonikaaslase kutsel. Seab end seal sisse ja pool sunniväel saab pere ja elamisegi. Aga ei harju ära kuidagi siinse teistsuguse olemisega ja põgeneb peagi minema. Suure ringiga jõuab kodumaadele tagasi, kuid siingi pole enam ootajaid ega mõistjaid enam.
 • Loo lõpp – Riks satub üsna ootamatult rannaäärses kodukülas armuafääri küla teises otsas elava sinna linnast elama saabunud Marga nimelise naisega. Tema mees on kaugetel meredel pidevalt sõitjaks. Nii juhtub, et tunded kasvavad ülekäte. Kuni ühel päeval taas kokku saades ütleb naine, et nüüd olgu lõpp, sest mees tuleb koju. Riks aga ei suuda olukorraga leppida ja kartes omaenda mõtteid ja tundeid, põgeneb ise meredele. Saadab sealt koju postkaarte ja kirjugi, nõudes ise võimalikult täpseid vastuseid külaelust ja olemisest tagasi. Ühel korral teatab isa, et see Alleksi naine olla käed puusa löönud ja oma linna lahkumisest teatanud ja selle teokski teinud. Ei läind nüüd nädalatki, kui poeg oli rõõmsalt kodutalus tagasi, hakkamist ja tahmist täis.
 • Kapten Thomsoni tähtis reis – Kapten Thomson on erus kaugsõidu laeva kapten, kellele meeldib üksi õhtuti mere ääres jalutada. Ühel sellisel jalutuskäigul leiab ta teelt sealt nutva tütarlapse. Suudab sellele mõistuse pähe panna ja endaga kaasa tulema sundida. Pakub talle kodus kuivi riideid, rohtusid, sooja teed ja magamist. Vähese jutu käigus selgub ka merre heitmise tahte põhjus – tüdruk on küla peal "rikutud saadud" ja ei julge enam koju surmahirmus ja häbis oma nägu näidata. Järgmisel päeval otsustab kapten minna tüdruku vanematega rääkima. Teel olles mõtleb, mida ja kuidas öelda. Samas ekslevad mõtted oma enda elule ja olemisele, ning siis saabki selgeks – tüdrukust saab niimoodi talle omamoodi kasulapsena järglane, keda tal pole kunagi olnud. Nüüd teab ta täpselt, mida tema kodutalus vanematele öelda ja nii tunneb kapten, et teeb praegu oma elu tähtsamat reisi.
 • Väike hobune – Jann ehk tegelikult Jaan on rannaäärse väiksemat sorti talupere jalutu poeg. Talle meeldis oma ise tehtud vankrikesega ranna ääres üksi unistamas käia. Luges palju raamatuid kaugetest maadest, mis aitasid ühe täpsemalt ja üha eksootilisematesse paikadesse. Tema mõtte- ja jutukaaslaseks sigines naabertalust Hilke, kellega tundis teatud hingesugulust. See, et poiss ise liikuda ei saanud, tuli ikka ja jälle aegajalt risti jutule ette. Nii oli ta kuidagi justkui kehvem tüdrukust. Ühel päeval saab aga teada, et Hilkel on surmahaigus. Ühtäkki on hoopis tema see, kes on Hilket toetamas ja aitamas, kuni tüdruk ongi läinud.
 • Õuerahu – Leena on sunnitud lapseootel olles kodust lahkuma, sest seal sisse seadnud vennanaine ei annaks asu. Oma olekut varjates on aga teinud lapsele viga nii, et kui see tädi juures elades ilmale tuleb on selgelt kehvakesem ka kõveram. Kasvades siiski hädad tasapisi vähenevad. Ühel päeval aga kutsub ema Leena koos lapsega koju, sest sõtta lahkunud vend o0n hukka saanud ja maja on maha jätnud ka tema naine. Nii seavad end ilusti oma kodus sisse. Sellejuures painab naist küsimus, kas mitte venna surmast ei saanud ta elu jälle korda? Poiss aga kasvab noormeheks ja ühel päeval teatab meremeheks hakkamisest. Ja läinud ta ongi. Siis saabub külast noor Juuli, kes ütleb enda Aadust last ootavat. Leena meelitab Aadu kirjadega ikkagi koju uue pere eest hoolt kandma. Aadu on aga varsti jälle merel ja Juuli küla pealt rõõme otsimas ega ole kuidagi kodu ja perehoidjaks. Ühel päeval satub Leena Juulile ja ühele külamehele teolt peale, ning kallab neile keeva vee selga. Viga saab Juuligi. Aga Leena hoiab ja hooldab nagu oma armast last, nii on neil lepitus ja Juuli omamoodi lõa otsaski.
 • Tson Lemberi uus elu – Maris on abiks suurema paadi vettelaskmise pidu korraldamas. Õhtul pärast suuremat tralli läheb hämaras kodu poole, kui seal komberdab üks laevaga sõitma hakkavatest kaugematest meestest. Tson on õlleuimas ära eksinud. Naine viib ta oma koju välja puhkama. Järgmisel hommikul on aga laev läinud ja Tson maal. Nii jääb ta pidama Marise juurde. Kõik sujub iseenesest. Mees on aga laia ja lasiavõitu olemisega, ega pea Marise pingutusi eriti millekski. Niiet vaatab küla poolegi. Ühel suuremal külapeol jääb mees Marisest maha. Järgmisel hommikul tuuakse sandina aga Marise värava taha. Naine ähvardab ta kõige pikemalt saata, kuid ometi võtab mehe jälle vastu ja aitba teda. Pärast seda katsumust on mees juskui uuesti sündinud, rabab kodus tööd teha ja hoolib sellest mis teised tema tegemistest arvavad.
 • Viimne suviline – Peeter peab vanaduspõlve oma talus. Elab ära mõningatest talutegemistest ja oma maavalduste jupi kaupa müümisest ja rentimisest. Abiliseks, justkui perenaise eest on ka keegi. Ent see Paatrit ei huvita. Temale pakub vahest huvi üks ja teine suviline kes abiks käib. Ükskorda tuleb aga suviline, kellega asiad ka voodijagamiseni ulatuvad. Ent suvilisel on sellega oma plaan. Asjad lähevad selleni mis ikka juhtub – et tuleb perelisa. Malli on majas nüüd järje kõik enda peale võtnud ja Peeter tunneb ennast siin ligsenagi. Millalgi veab Malli ka oma ema siia elama. Mees ei leia enam on kodus asu ja otsustab järgi anda ning ise kuhugi maaäärde väiksesse hütti ära elama asuda.
 • Jumalaga, meri! – Hindrek istub oma mereäärses talunatukeses ja ootab tütart Kristiinet, kes viib ta enda juurde elama. Sest mehe tervis pole enam hea, kipub asju unustama ja nii on kõigile kergem. Mees aga ei lähe hea meelega, tema isa-isad on olnud siin ja ta ise on oma elu olnud siin kinni. Nüüd peab aga jätma kõik. Nii istub ja meenutab olnud aegu, tuleb meelde lõbusaid ja raskeid, kummalisi ja veidraid. Istub, kurvastab ja naerabki omaette. Ühtäkki tuleb aga teha kihk endale veel ise süüa. Pistab tule pliidi alla aja läheb merelt sumpast kalu tooma. Seal aga otsustab teha veel viimase heateo ja lasta kalad tagasi merre. Kaldale minnes aga kuuleb inimesi hõiskamas ja näeb oma majas tulemas palju suitsu. tervis veab jälle alt ja silme eest läheb mustaks. Kui toibub, näeb isegi et suitsust on saanud tuleleegid, läheb laut ja saun ja aedki lisaks. Naaber kutsub teda küll enda juurde aga mees ootab väravas tütart, ning see saabubki. Nüüd on juskui kergem jätta jumalaga selle taluga, rannaga ja merega.
 • Lisa kommentaar

  Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

  WordPress.com Logo

  Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

  Twitter picture

  Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

  Facebook photo

  Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

  Connecting to %s

  %d bloggers like this: