August Mälk, JUMALA TUULTES


Viis jutustust inimeste kõnnakutest oma saatuseradadel:

  • Sealpool väravaid rägib mehest, kes on sattunud almustest äraelamise järje peale. Nii on ta südametunnistus järjest kummisemaks muutunud. Põhiliselt meelitab inimestelt raha kaastunde väljapetmisega, ega kõhkle jätmaks endast muljet kui peaaegu et jalutust kasutades liikumiseks karke, ehki tegelikult tal neidki vaja ei lähe. Juhuslikult aga satub ta oma pooleli jäänud varasema elu peale ja kohtab oma tütart, kes on juba leeriealiseks sirgunud. Miski hakkab temas kiskuma. Varsti on kõik jälle kokku viidud ja tüdruk saab samuti teada oma pärisisa. Nüüd, kui kõik tundub olevat sattunud õigele reale tagasi, võtab tervise mehe sinnapoole väravaid…
  • Kaks elu jutustab Mariast, kes elab emaga koos väikese toapugerikus linnaserval. Nende naabriks on lihtsa ja tuima mulje jättev Mathias, kes on üksi kasvatab oma kahte väikest last. Mingist hetkest hakkab tüdrukut piirama lähedalasuva kiriku noor pator. Ema on üliõnnelik, et tütar nii hea järje peale satub. Tüdruki ei oska suure õnne ootuses ja niisuguse kiire olukorra muutuses midagi arvata, ning peagi saab neist paar. Tasapisi aga hakkab mees oma naist heatahtlikkuse ja nõuetega nii üle valama, et see Mariale vastumeelt hakkab. Ühel päeval selgub et mees on sattunud haiglasse ja palju pole talle sinnagi jäämiseks aega antud, ning läheb samuti teiselepoole väravaid. Maria põgeneb esimesel võimalusel oma ema juurde tagasi ning peagi ristuvad teed jällegi juhuslikult Mathiasega. Nüüd aga paistab mees hoopis teisena kui varem – on abiks seal, kus seda vajatakse ja paneb tähele seda, mis teistele oluline. Nii lähedal oli kaugeltotsitud ja loodetud õnne tegelikult.
  • Ema Mari, kes jääb pärast mehe surma talu üksi üleval pidama, loodab kõigest väest poja Oskari ja Evaldi kojutulekut. Oskar kolibki kodutallu tagasi ja seab ennast siise abiliseks olnud tüdrukuga. Tasapisi tunneb ema, kuidas ta üha enam ja enam jäetakse asjade korraldamisel ja otsustamisel enam kõrvale. Enam ei olegi ta soov Oskari, õigemini tema kaas kojujäämises nii suur. Sõda aga toob maale vaenlased ja paljud peavad põgenema. Põgeneb ka poeg Evald ja nüüd jäävad ema ja poeg koju kahekesi, just nii nagu ema oli lootnud.
  • Jumala tuultes on noore naise jutustus tema silmade avanemisest. Läinud omal ajal linna edu ja õnne otsima, leiab ennast eduka olevatki, kuid õnn juskui keeraks talle selja kogu aeg. Nii on ta pidanud jätma igaveseks hüvasti kõigi inimestega, kellesse ta leidis ennast armunud olevat. Kartes oma halba mõju põgeneb ta maale tagasi. Sinna tagasi pöördub ka naabertalu perepoeg, kes asub ennast seal korralikult sisse seadma. Kõik sobib justkui koos elu jätkamiseks, ent ometi tõrgub noore naise mõistus seda endale lubamast – ei taha ta jälle õnnetut lõppu ei endale ega mehele. Kui ühel öösel mees siiski raskel tormiselt merelt saabub, saab naine aru et on ilmaaegu ennast elule sulenud, ning leiab tee jumalasõna ja jutlustamise juurde.
  • Kivi mere ääres on püstitatud mälestuseks Kaisale, kes sattus õnne ja õnnetuse tuulde. Kaisa oli majakavhi tütar kes oli väga lähedaseks saanud külast pärit Janniga. Ühel ööl juhtub et Jann peab Kaisa kaitseks majaks välja astuma ühe purjus külapoisi vastu. Õnnetul kombel saab see surma. Jann ja Kaisa otsustavad loo küll maha vaikida, kui aegamööda hakkab see ikka hapumaks käärima ja nii tunnistab Jann loo vallakohtunikule üles ja ise põgeneb paadiga öhe. Läheb mööda hulk aega, külla tehaks uus majakas ja tuleb uus majakavaht, kellega Kaisal hakkab arnema lugu sinnani, et abielluvad ja saavad lapsegi. Ühel ööl kui Kaisa on lapsega omapead, astub tuppa Jann. Koos põgenevad kaks armastatut jällegi öhe vastu juhustele kuhugilegi õnne leidma.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: