August Mälk, KODUMAATA


Teine pagulasteos.

Noor kirjamees Martin Lemm on parasjagu Tallinnas, kui see satub Nõukogude vägede lennukite pommirahe alla (märtsipommitamine). Elu eest võideldes ja surma eest põigeldes juhub korraks ühes varjendis kokku noore ema (Ene) ja tema väikse lapsega. Siis veel ei oska ta aimata, kui oluliselt nede teed veel põimuvad. Martin ise on vähest aega olnud abielus teatrilaulja Mariega. Viimasega on kooselu neil mitte väga sujuv.

Pommitamise eest põgenetakse oma isatallu kuskil sügavamal mandri-eestis. Sinna järgneb ka tema abikaasa. Mõnd aega on nad seal päris kenasti koos, kui otsustavad linna tagasi pöörduda. Pealinna aga on sel hetkel taas uuesti võõra võimu kätte langemas ja nii ei leita muud võimalust, kui põgeneda mööda rannaäärt, kuni leitakse, millega üle vee see maa maha jätta.

Juhutub aga nii, et korralikku paati ei leita. Selle asemel on ainukeseks vahendiks poollagunenud kaluripaat, seegi ülerahvastatud. Marie otsustab mitte kaasa tulla ja edasi liikudes kindlamat transporti leida. Siit minnakse aga igavesti lahku, sest Marie ei saa kunagi enam üle mere.

Martin aga pääseb paatkonnaga üle noatera siiski Rootsi. Elunatuke on küll alles, kuid mingit pidet, tööd, alupaika, peret ei suuda kuidagi endale ette seada. Juhumisi kohtab laagris olles aga Enet, kes seal oma sügavalt uskliku isaga on. Ene ise on samuti abielus, ent tema mees on teadaolevalt veel saksa armees. Suhe aga süveneb kuni suure armastuseni.

Martin proovib sel ajal erinevaid töid ja tegemisi äraelamiseks kui ka enese jaluleseadmiseks. Pärast pikki vintsutusi ja viletsa tervise kiuste leiab mees uue raja siin maal, kirjutades siinsetest eestlastest, kes samtui on kodumaata, kes ikka pingutavad, ega väsi lootmast.

Raske aimata, kuipalju võis kirjamees enda tegemistest ja mõtetest sellest ajast kirjutada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: