August Mälk, KIVID TULES


Joosep on juba lapsepõlvest lähedane naabertalu Heljuga. Mida rohkem tema oma kodus võõrasema oma korda loob, seda enam kisub noormeest olema koos Heljuga ja kodust eemale. Ükskord jõutakse aga selleni, et Helju käima peale jäämine nõuab otsustamist ja oma eluga edasi minemist. Tüdruku isa aga ei taha Joosepi sugusest midagi kuulda ja on teada tuntud oma karmi käe ja karmi sõnaga.

Kõige selle peale otsustab noormees jätta kodu, leida laiema ilma peal tööots, et rajada oma olemine endale, Heljule ja veel mitte ilmale tulnud lapsele. Rännakud viivad teda põlevkivikaevandusse, kus kõva töö eest mõistetakse korralikult maksta. Siin otsustabki noormees omale jalad alla ajada, vaatamata siinsete asukate üldisele põhjakäigule. Seejuures on märkimisväärne, kui põhjalikult tunneb kirjutaja tolleaegsete mäetööstuste töökorraldust ja käekäike. Olles ise käinud ära Kohtla-Nõmme Kaevandusmuuseumis, tuleb kõik sealnähtu silme ette ja kõik klapib. Pole õrna aimugi mis seost võis siis veel suhteliselt noor kirjamees selle alaga omada.

Kui ühtäkki on sündmuste areng võimaldanud noormehele küll kitsukest, kuid omaette elamist, kutsub ta Heljugi sinna ära. Ühel ööl, õigemini varasel hommikutunnil nõuab talvise külma ja tigeda viinauimas mehe eest varju lähedal elav perenaine. Heasüdmaliku ja vaga maamehena laseb ta vaesekese oma tuppa sooja. Läheb mõni hetk, kui tuleb veel üks külaline, Helju. See, mida ta Joosepi korteris näeb, sunnib teda põgenema koju tagasi. Seal aga ootab teda tige isa, kellelt saadud keretäis või mis, aga laps sünnib enneaegsena ja lahkub siitilmastki varakult.

Pärast kõiki vintsutusi mõsitab Joosep, et õnn ja rahu oli palju lähemal, oma kodutalu abil oleks ka omaette elamise saanud rajada ning kõik vale ja liigraske oleks võinud olemata olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: