August Mälk, KIVINE PESA


Enda on noor, kooli äsja lõpetanud tütarlaps, kes saabub tagasi oma kodumajja kehvapoolses kalurikülas, kuskil eestiaegse maailma äärel. Kusjuures, kui mõni üksik kõrvaline seik välja arvata, võiks vabalt ka keskaeg olla.

Külas aga toimub vaesumine ja käegalööv mõttelaad, mille turgutajaks viin ja vägivald. Peagi lahkub perest eemale tema vanem vend, kes ei hooli külatüdrukuga saadud lapsest ega tüdrukust endast. Kadunuks tema jääbki. Viletsa tervise kätte ja manalasse lähevad tema noorem vend ja ema. Noorem õde aga kaob pealinna õnne otsima ja kuuldavasti teenib raha kergete kommetega. Isa elulaad on aga see, mis leiab alati viina ja vägivalla jaoks põhjuse.

Enda ainuke lootus on külas lugupeetud noormees, kellele nagu pikapeale selgub, on samuti külaelu mõttelaad omaks saanud. Nii kasutab ta Endat ära voodisolemiseks. Ei pea kaua ootama, kui tüdruk jääb lapseootele. Kuna aga mees ei kavatsegi ei temast ega lapsest hoolida, püüab Enda asja varjata seni kuni saab. Varjamisest oleks justkui kasu olnud, sest õnnetul kombel kaotab ta lapse pärast kukkumist ja selliselt et sellest keegi teada ei saa. Kuid klatshihimulises külas liigub ka see jutt suust suhu ja mürgised märkused ei jää Endanigi jõudmata. Vägivaldne isa aga hukkub merel koos mõne teise kalamehega, kui on länud raha teenima, ei millegi muu kui viina tarbeks.

Nüüd on justkui kõik hädad möödas, kuid pimedas ja kõledas majas ei suuda Enda kaua vastu pidada ja põgeneb küla ühejalgse, selge pea ja hea südamega mehe juurde, kes on teda juba aastaid enda majja kutsunud. Nii saab alles pärast pikki ja raskeid väntsutusi Enda rahuliku põli peale, sest ei näinud õnne enda ees aastaid ootamas. Kõik oleks võinud olla teisiti, kui oleks silmad lahti olnud…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: