August Mälk, LÄBI ÖÖ


on romaan, mille peategelaseks on noormees Proomet Murdmaa. Ajaks ilmselt 1920-date Tallinn ja selle lähiümbrus.

Andekas viiulivirtuoos Proomet on lõpetamas muusikakooli, kui lahkub siitilmast tema hea õpetaja ja ka, miksmitte, vaimne isa. Noormes on enne ta surma sage külaline tema pere juures, eriti tema viimastel haiguspäevadel. Sealjuures kohtutakse ka õpetaja väga noore naise ja tema tütrega. See tutvus ei jää aga pinnapealseks, vaid viib mõlemad sügava armumiseni.

Peagi tuleb aga aeg minna Proometil Saksamaale muusikat õppima. Samal ajal kolib aga tema armsam oma isakoju – küllalt suursugusesse mõisalossi kuskil pealinnast veidi eemal, mis küll kõikvõimalike reformide tulemusel järjest alla käimas ja peremehele ülejõu. Sel ajal peetakse ka kirjavahetuset.

Mõisa rahaliseks päästmiseks sõlmib Laura isa Johann Cantell sõprusidemeid lähedalasuva tellisevabriku tõusikust omanikuga. Suhted arenevad sinnani, kuni mõisniku tütar ja vabrikant otsustavad ühte kolida.
Selle teate saab Saksamaal Proomet Lauralt ise. See on noormehele tohutu löök, ta naaseb kodumaale, asub alla käima, kuni ta korjab üles tema koolivend. Viimane näeb andekas ja meeleheitel sõbras võimalust oma salapiirituse ärile kaasaaitamises. Niipea, kui asjad hoogu koguvad, taipab Proomet – kui niimoodi rahaga temalt armastus võeti, siis maksab ta ka sellesama rahaga kätte. Kogudes pööraseid rahasid salaärist, nii et koguni inimelud kaovad, hakkab noormees ka vaikselt tellisevabriku ümber tiirlema ja oma edukusest Laurale märku andma. Ise asjade käigu üle mõnu tundes. Viiul on selleks ajaks praktiliselt unustatud, ehkki saadab aegajalt kuni teose lõpuni. Rahaasjad arenevad sinnamaani et saab mängima hakata ka võimuga. Nii hakkab tellisevabriku käekäik tasapisi tagasi Nvajuma ning Cantelli loss sahkerdatakse Proometi omandusse. Mees on saavutanud kättemaksu tõukel tohutu rahalise ja võimu edu.
Noormees ei rahuldu ainult majanuslikult oma kunagise armastatu laostamisega. Aastatega on suureks sirgunud ka Laura tütar Ingrid. Noormees võidab lõplikult selle südame, jättes ta lõpuks pealinna maha.
Ühel äikeseselisel päeval süttivad telliskivivabrikandi tootmishooned ja elumaja, elusidki kaob. Viimane hoop kättemaksuks on justkui antud. Koduteel teeb Proomet autoga avarii ja satub haigevoodisse. Pärast õnnetust on mees siiski taibanud, et õnn on lähedastes inimestes ja kutsub Ingridi linnast enda juurde. Viimane tulebki, kuid sõnumiga, et tal on linnas keegi väga tähtis inimene, keda ta jätta ei saa. Nüüd on karistaja saanud juskui kõik need hoobid tagasi. Kas tõesti algab kõik see otsast peale? Masendunult teeb oma raskele tervisele mees veelgi häda. Järgmisel päeval tuleb Ingrid uuesti ja näitab oma tähtsat inimest: Proometi ja Ingridi ühist poega. Mehe tervis on aga läinud, ning nii ta siitilmast kõige oma koormaga kaob.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: